- Чому так важко змінити своє життя?
- Чому я все кидаю на півдорозі?
- З чого почати?
Часто про це говоримо з клієнтами на консультаціях.
Факт: одного бажання замало. Потрібні ще дії. От, із цим і є труднощі. Ми щиро хочемо змінити своє життя, але постійно відкладаємо на потім, бо страшно, бо є супротив новому та невідомому. Одним словом, “почну з наступного понеділка”:)
Є ще варіант — “той довгоочікуваний понеділок” нарешті настав і зроблено те, що тривалий час відкладали. Навіть, більше — зробили вже декілька раз. А потім (звичайно ж, виключно з об’єктивних причин:)) повертаємось до старого сценарію. І після емоційного піднесення (“я ж молодець”) отримуємо фрустрацію (такий собі психологічний “облом”). З кожним таким відкатом, все важче наважитись на нові спроби, а фраза “змінити своє життя” викликає, у кращому випадку, скептичну посмішку.
Зміни — це не просто. Проте, є можливість “вирахувати”, що саме вам потрібно для того, щоб вони відбулися у вашому житті.
Є формула успішних змін. Розробили її теоретики управління Річард Бекхард і Девід Глейчер. Вона описує умови, при яких відбуваються зміни в організаціях. Ця формула легко застосовується для змін у кар’єрі, особистому розвитку і навіть стосунках.
Формула успішних змін виглядає так:
Н * Б * ПК > ПЗ
Н — незадоволеність поточним станом або ситуацією, усвідомлення необхідності змін.
Б — бачення бажаного майбутнього стану або ситуації (візуалізація цілі).
ПК — перші кроки у напрямку до цього бачення.
ПЗ — протидія змінам, ваш супротив новому і бажання залишити все як і раніше. Зміни — це вихід із зони комфорту і загроза стабільності.
Що треба врахувати, щоб “змінити своє життя” не залишилось пустою фразою:
- Якщо вас більш-менш все влаштовує, тобто незадоволення незначне — зміни ви відкладете на “потім”.
- Якщо незадоволення поточним станом є високим, але немає чіткого уявлення кінцевого результату (відсутнє бачення майбутнього)— ваші дії будуть спрямовані на уникнення змін.
- Якщо є сильне незадоволення та яскраве бачення кінцевого результату, але не знаєте, які кроки треба зробити — вам важко почати діяти (топтання на місці) і бажані зміни також не відбудуться
Найпотужніший заряд, наявність достатніх сил, готовність продовжувати й не зійти з дистанції — будуть за умови, що в першій частині формули “все сходиться” і всі величини «діють» разом. Якщо немає одного із цих компонентів або якийсь є “слабким”, то зміни в житті людини не відбудуться.
Важко щось змінювати? Перше, що потрібно зробити, це з’ясувати, який з елементів знаходиться на низькому рівні.
Щоб зміни були реалізовані й не мали тимчасовий характер — множина складових (Н * Б * ПК) має бути більшою, чим протидія змінам (ПЗ)
Протидія змінам
Опір змінам може бути дуже високим і … це нормальна реакція мозку. Емоційний мозок твердить нам, що безпечніше залишити все так, як є. Ви легко знайдете купу аргументів, щоб нічого не змінювати, правда ж?:) Для цього у вас є власний негативний досвід, провальні приклади інших людей, обставини, які, на вашу думку, складаються не кращим чином.
Як підсумок, в черговий раз опускаються руки й постійно з’являються думки, що все це марно, безглуздо і не варто витрачати час на саморозвиток, зарядку зранку, пошук нових способів реалізації себе в професії й т.д.
Важливий момент, якщо ваш опір високий і ви піддаєтесь йому, то ризикуєте потрапити у стан ще більшого емоційного незадоволення. Адже, скоріше за все, ви “переросли” звичні стратегії мислення і поведінки, а нові ще не сформували, тому й продовжуєте жити концепціями минулого. Це як носити штани з яких ви давно виросли й дивуватись, чому незручно.
Формула у дії: з чого почати, щоб змінити своє життя
Даю покрокову схему із питаннями, які допоможуть побачити “слабкий елемент”. Пропрацюйте сферу в якій хочете вийти на якісно новий рівень (напр, зміна роботи, спорт, здоров’я чи вивчення анг. мови і т.д.), але цього досягнути важко.
По-перше, максимально ясно зрозумійте, чому ви більше не хочете залишати все як є, що конкретно вам не подобається й чому це для вас важливо. Це ваша незадоволеність (Н у формулі):
- Те, що я маю зараз у своєму житті, відповідає тому, що я хочу для себе і своєї реалізації?
- В яких аспектах вашого життя вам хотілося б зробити поліпшення?
- Наскільки висока моя потреба в змінах за шкалою від 1 до 10?
По-друге, а чого ж вам хочеться для себе і для свого життя. Це те бажане, що хочемо створити: спершу — у своїй уяві, потім — як це буде, і вже потім почати реалізовувати у своїй повсякденності. На цьому етапі важливо не забути про ваші життєві цінності. Подумайте, що корисного і цінного отримає ваше оточення від цих змін. Чим чіткіше і яскравіше ви будете уявляти собі картину майбутнього, тим простіше буде встояти перед труднощами. Ваше Бачення (Б у формулі):
- Як зміниться ваше життя з новими змінами?
- Чому вам потрібні й важливі ці зміни?
- Як виглядає ваше майбутнє?
- Як ви зрозумієте, що зміни вже настали?
- Наскільки чітко ви знаєте, що хочете?
По-третє, це ваші перші дії. Чим простіші й конкретніші кроки, особливо на початку, тим легше їх робити. Для цього потрібно мати чіткий план: що, коли, з ким, як. Тут можна застосувати самостійно будь-який з алгоритмів постановки цілей або винести це на коуч сесію. Головне — отримати ясну картинку ваших намірів і перших кроків (ПК у формулі):
- Які будуть ваші перші кроки на шляху до змін?
- Що ви готові зробити в найближчі 72 години для того, щоб почати цей шлях?
По-четверте, визначте ступінь вашої протидії змінам (ПЗ у формулі):
- Наскільки сильний ваш опір змінам? Від 0 до 10 (10 це мегасильна протидія)
- Що викликає максимальний опір?
- Яких елементів із лівої частини формули досить, а які ви можете посилити, щоб подолати опір?
Намагайтесь змінювати свої стратегії мислення, підсилюйте «обурення», створюйте яскраве бачення майбутнього, робіть перші кроки й супротив почне втрачати силу.
Якщо у вашому житті все добре, якщо ви повністю задоволені результатом, вас можна привітати — ви на правильному шляху!
Є потреба знайти вихід, навести ясність у думках і визначитись з тим, що робити далі? Записуйтесь на консультацію.
Інші статті:
Мене звати Юлія Шершук. Я психолог, консультант у методі когнітивно-поведінкової терапії. Мій профіль: самооцінка, професійне та емоційне вигорання, кризи та життєві труднощі. Сподіваюсь, у статті ви знайшли відповіді на ваші питання, якщо ні — подивіться додатково інші матеріали.
Якщо вам самостійно не вдається справитись із проблемами й потрібна допомога чи підтримка психолога, запишіться на консультацію, я точно зможу вам допомогти.